چه جور با چند جمله نامحرمی محرم میشود؟!

ازدواج

پرسش:

این که با چند جمله نامحرمی به انسان محرم می‏شود، به چه معنا است؟ مگر چه اتفاقی روی می‏دهد که فرد نامحرم، محرم می‏شود؟

پاسخ:

ازدوج و اختصاص زن به مرد، تنها در دین مقدس اسلام مطرح نیست، بلکه در تمام ادیان و ملل و حتی در جوامعی که خداپرست نباشند، پذیرفته شده انسانی مطرح است.

زیرا هدف از ازدواج تنها اشباع غریزه جنسی نیست، بلکه اشتراک در تشکیل زندگی و انس روحی و آرامش فکری و تربیت فرزندان و همکاری در همه شئون حیات است که بدون اختصاص زن و مرد به یک دیگر و تحریم زنا هیچ یک از این اهداف امکان‏پذیر نیست. (۱)

ازدواج یک امر مسلم و قابل قبول در تمام جوامع بشری است، لیکن چگونگی ایجاد این ارتباط بین زن و مرد، در هر دینی و ملتی مختلف است.

در یک جا بوسیله ثبت در دفتر خانه اسناد رسمی و در جای دیگر با مراسم خاصی انجام می‏گیرد.

در دین مقدس اسلام لزوما از طریق اجرای صیغه عقد صورت می‏گیرد.

بنابر این همان گونه که در سایر ادیان و ملل با اجرای مراسم ازدواج، زن و مرد به هم محرم می‏شود، در اسلام با اجرای صیغه، زن و مرد نسبت به هم محرم می‏گردند.

این که یک جمله چه تأثیری دارد، تأثیرش بستگی به قرارداد، اعم از قرارداد شرعی یا عرفی یا حقوقی. همان گونه که می‏بینیم امروزه و در زمان‏های گذشته، یک حرف از یک نفر چه اثرات عمیقی می‏گذارد. مثلا حرف‏های توهین ‏آمیز رئیس جمهورآمریکا بسبت به ملت ایران، چگونه ملت را به عکس العمل وا می‏دارد.

اگر کسی در کوچه و خیابان جلوی شما را بگیرد و فحش‏های رکیک ناموسی بدهد، آیا ناراحت نمی‏شوید؟ مسلما به شدت ناراحت می‏شود، در صورتی که او فقط حرف می‏زند، و بیش از چند جمله زشت از دهانش بیرون نمی‏آید.

_________________

پی نوشت‏ها:

۱ – تفسیر نمونه، ج ۱۲، ص ۱۰۶٫

 

درباره نویسنده

محمد دهقان هستم . متولد سال 1363

مطالب مرتبط

home