چرا خدا شیطان را خلق کرد و به او فرصت داد؟

شیطان . بشیران

چرا خدا شیطان را خلق کرد و به او فرصت داد تا بر بندگانش تسلط پیدا کند و آنها را گمراه کند؟
 
ابلیس که جزو جنیان بود و از آتش خلق شده بود، 6000 سال عبادت خداوند متعال را کرد. پس شیطان از ابتدا موجود خبیثی نبود بلکه سالهای طولانی را به عبادت خداوند منان پرداخته بود ولی با تکبرش خودش را نابود کرد مثل بسیاری از انسانها که سالیان سال بنده خوب خدا هستند اما در جایی فریب شیطان را میخورند و سقوط میکنند.

وقتی شیطان به دستور خداوند عمل نکرد و به انسان خلق شده سجده نکرد، از درگاه خداوند رانده شد و از خدا خواست تا به او فرصتی بدهد و خداوند هم که در صدد امتحان بندگانش بود تا انسانهای متقی از گناهکار جدا شوند( لِيَمِيزَ اللَّهُ الْخَبِيثَ مِنَ الطَّيِّبِ: انفال/۳۷)، پذیرفت تا به او فرصت دهد.

شیطان هم گفت که تلاش میکند تا همه انسانها را گمراه کند و از آن روز کار شیطان آغاز شد تا قدم قدم انسان را نابود کند.
 
نکته بسیار مهم در پاسخ این سوال این است که خداوند اجازه نداد که شیطان بر بنده هایش تسلط پیدا کند و آنهارا مجبور به گناه کند بلکه به شیطان گفت تنها تو میتوانی به افرادی تسلط پیدا کنی که آنها خودشان بخواهند از تو پیروی کنند،

یعنی خودشان در وجودشان زمینه گناه را ایجاد کرده باشند آنوقت تو میتوانی آنها را گمراه کنی: (إِنَّ عِبَادِى لَيْسَ لَكَ عَلَيهْمْ سُلْطَنٌ إِلَّا مَنِ اتَّبَعَكَ مِنَ الْغَاوِين: در حقيقت، تو را بر بندگان من تسلطى نيست، مگر كسانى از گمراهان كه تو را پيروى كنند.حجر/۴۲).
 
در تفسير روح‏ البيان آمده است كه شيطان‏ در وسوسه‏ ى خود، مراحلى را طى میكند:

ابتدا به كفر دعوت می‏نمايد. اگر موفق نشد، به بدعت، اگر موفق نشد، به گناهان كبيره، اگر موفق نشد به گناهان صغيره، اگر موفق نشد، به كارهاى مباح به جاى عبادات و اگر باز هم موفق نشد، به عباداتى دعوت میكند كه پايين‏تر است، تا شخص از مرحله بالاتر باز بماند.

(تفسير نور(10جلدى)،ج‏1،ص۲۵۷) .

بنابراین فرمان شيطان، همان وسوسه ‏ها و دعوت اوست، «يُوَسْوِسُ فِي صُدُورِ النَّاسِ». نه آنكه از انسان سلب اختيار كند تا انسان مجبور به گناه شود به همين دليل از اطاعت او نهى شده است.

«لا تَتَّبِعُوا». از طرفی باید بدانیم که اگر فرمان شیطان در ما تاثیر میکند این نشانه ضعف ماست. هرگاه انسان ضعيف شد، وسوسه‏ هاى شيطان را همچون فرمان مولا میپذيرد؛ همانطور كه میخوانيم: (مَنْ يَعْشُ عَنْ ذِكْرِ الرَّحْمنِ نُقَيِّضْ لَهُ شَيْطاناً فَهُوَ لَهُ قَرِينٌ: هركه از ياد خدا رخ برتافت، شيطانى براى او برمى‏ انگيزيم تا يار و همنشين دائمى او باشد.36/زخرف).

پس دلی كه از خدا تهى شد، جايگاه هميشگى شيطان‏ میشود، (لا يُؤْمِنُونَ بِاللَّهِ … يَكُنِ الشَّيْطانُ لَهُ قَرِينا: نساء/38).

البته شيطان، حتّى خوبان را هم رها نمیكند. «فَوَسْوَسَ لَهُمَا» امّا هيچ سلطه‏ اى بر بندگان مخلَص ندارد. «إِلَّا عِبادَكَ مِنْهُمُ الْمُخْلَصِينَ».

(برگرفته از تفسیر نور و المیزان). اگر خواستید بدانید بندگان مخلَص چه کسانی هستند به این مطلب که قبلا در وبلاگ مطرح شده بود رجوع بفرمایید.

درباره نویسنده

محمد دهقان هستم . متولد سال 1363

مطالب مرتبط

home