متن دعای روزانه ماه مبارک رمضان

دعای روزانه ماه رمضان

متن دعای روزانه ماه مبارک رمضان

از ابن عباس روایت کرده‌اند: که حضرت رسول(صلی‌الله‌علیه‌وآله) برای روزه‌ی هر روز ماه مبارک رمضان فضیلت بسیار بیان فرمود و برای هر روز دعای مخصوصی با فضیلت و ثواب بسیار برای آن ذکر کرده که ما به بیان اصل دعا اکتفا می‌کنیم:

دعای روز اول:

اللّٰهُمَّ اجْعَلْ صِیامِى فِیهِ صِیامَ الصَّائِمِینَ ، وَقِیامِى فِیهِ قِیامَ الْقائِمِینَ ، وَنَبِّهْنِى فِیهِ عَنْ نَوْمَهِ الْغافِلِینَ ، وَهَبْ لِى جُرْمِى فِیهِ یَا إِلٰهَ الْعالَمِینَ ، وَاعْفُ عَنِّى یَا عافِیاً عَنِ الْمُجْرِمِینَ.

خدایا، روزه‌ام را در این ماه روزه‌ی روزه‌داران قرار ده و شب‌زنده‌داری‌ام را شب‌زنده‌داری شب‌زنده‌داران و بیدارم کن در آن از خواب بی‌خبران و ببخش گناهم را در آن، ای معبود جهانیان و از من درگذر، ای درگذرنده از گنه‌کاران.

دعای روز دوم:

اللّٰهُمَّ قَرِّبْنِى فِیهِ إِلىٰ مَرْضاتِکَ ، وَجَنِّبْنِى فِیهِ مِنْ سَخَطِکَ وَنَقِماتِکَ ، وَوَفِّقْنِى فِیهِ لِقِراءَهِ آیاتِکَ ، بِرَحْمَتِکَ یَا أَرْحَمَ الرَّاحِمِینَ.

خدایا، مرا در این ماه به خشنودی‌ات نزدیک کن و از خشم و انتقامت برکنار دار و به قرائت آیاتت موفق کن، ای مهربان‌ترین مهربانان.

دعای روز سوم:

اللّٰهُمَّ ارْزُقْنِى فِیهِ الذِّهْنَ وَالتَّنْبِیهَ ، وَباعِدْنِى فِیهِ مِنَ السَّفاهَهِ وَالتَّمْوِیهِ ، وَاجْعَلْ لِى نَصِیباً مِنْ کُلِّ خَیْرٍ تُنْزِلُ فِیهِ ، بِجُودِکَ یَا أَجْوَدَ الْأَجْوَدِینَ.

خدایا، در این ماه به من تیزهوشی و بیداری عنایت فرما و از بی‌خردی و اشتباه دورم ساز و از هر خیری که در این ماه نازل می‌کنی، برایم بهره‌ای قرار ده و به‌حق جودت، ای جودمندترین جودمندان.

دعای روز چهارم:

اللّٰهُمَّ قَوِّنِى فِیهِ عَلَىٰ إِقامَهِ أَمْرِکَ ، وَأَذِقْنِى فِیهِ حَلاوَهَ ذِکْرِکَ ، وَأَوْزِعْنِى فِیهِ لِأَداءِ شُکْرِکَ بِکَرَمِکَ ، وَاحْفَظْنِى فِیهِ بِحِفْظِکَ وَسَِتْرِکَ ، یَا أَبْصَرَ النَّاظِرِینَ.

خدایا، در این ماه برای برپاداشتن امرت نیرومند ساز مرا و شیرینی ذکرت را به من بچشان و ادای شکرت را به من الهام فرما و به نگهداری و پوششت نگاهم بدار، ای بیناترین بینندگان.

دعای روز پنجم:

اللّٰهُمَّ اجْعَلْنِى فِیهِ مِنَ الْمُسْتَغْفِرِینَ ، وَاجْعَلْنِى فِیهِ مِنْ عِبادِکَ الصَّالِحِینَ الْقانِتِینَ ، وَاجْعَلْنِى فِیهِ مِنْ أَوْلِیائِکَ الْمُقَرَّبِینَ ، بِرَأْفَتِکَ یَا أَرْحَمَ الرَّاحِمِینَ.

خدایا، قرار ده مرا در این ماه از آمرزش‌جویان و از بندگان شایسته فرمان‌بردار و از اولیای مقرّبت، به رأفتت ای مهربان‌ترین مهربانان.

دعای روز ششم:

اللّٰهُمَّ لَاتَخْذُلْنِى فِیهِ لِتَعَرُّضِ مَعْصِیَتِکَ ، وَلَا تَضْرِبْنِى بِسِیاطِ نَقِمَتِکَ ، وَزَحْزِحْنِى فِیهِ مِنْ مُوجِباتِ سَخَطِکَ ، بِمَنِّکَ وَأَیادِیکَ یَا مُنْتَهىٰ رَغْبَهِ الرَّاغِبِینَ.

خدایا، مرا در این ماه به خاطر نزدیک شدن به نافرمانی‌ات وامگذار و با تازیانه‌های انتقامت عذاب مکن و از موجبات خشمت دورم بدار، به فضل و عطاهایت، ای نهایت دل‌بستگی دل‌شدگان.

دعای روز هفتم:

اللّٰهُمَّ أَعِنِّى فِیهِ عَلَىٰ صِیامِهِ وَقِیامِهِ ، وَجَنِّبْنِى فِیهِ مِنْ هَفَواتِهِ وَآثامِهِ ، وَارْزُقْنِى فِیهِ ذِکْرَکَ بِدَوامِهِ ، بِتَوْفِیقِکَ یَا هادِىَ الْمُضِلِّینَ.

خدایا، مرا در این ماه بر روزه و شب‌زنده‌داری‌اش یاری ده و از لغزش‌ها و گناهانش دورم بدار و ذکرت را همواره روزی‌ام کن، به توفیقت ای راهنمای گمراهان.

دعای روز هشتم:

اللّٰهُمَّ ارْزُقْنِى فِیهِ رَحْمَهَ الْأَیْتامِ ، وَ إِطْعامَ الطَّعامِ ، وَ إِفْشاءَ السَّلامِ ، وَصُحْبَهَ الْکِرامِ ، بِطَوْلِکَ یَا مَلْجَأَ الْآمِلِینَ.

خدایا، در این ماه مهرورزی به ایتام و خوراندن طعام و آشکار کردن سلام و هم‌نشینی با اهل کرامت را نصیبم فرما، به عطایت ای پناهگاه آرزومندان.

روز نهم:

اللّٰهُمَّ اجْعَلْ لِى فِیهِ نَصِیباً مِنْ رَحْمَتِکَ الْواسِعَهِ ، وَاهْدِنِى فِیهِ لِبَراهِینِکَ السّاطِعَهِ ، وَخُذْ بِناصِیَتِى إِلىٰ مَرْضاتِکَ الْجامِعَهِ ، بِمَحَبَّتِکَ یَا أَمَلَ الْمُشْتاقِینَ.

خدایا، برای من در این ماه بهره‌ای از رحمت گسترده‌ات قرار ده و به جانب دلایل درخشانت راهنمایی کن و به‌سوی خشنودی فراگیرت متوجه کن، به مهرت ای آرزوی مشتاقان.

روز دهم:

اللّٰهُمَّ اجْعَلْنِى فِیهِ مِنَ الْمُتَوَکِّلِینَ عَلَیْکَ ، وَاجْعَلْنِى فِیهِ مِنَ الْفائِزِینَ لَدَیْکَ ، وَاجْعَلْنِى فِیهِ مِنَ الْمُقَرَّبِینَ إِلَیْکَ ، بِإِحْسانِکَ یَا غایَهَ الطَّالِبِینَ.

خدایا، مرا در این ماه از توکل‌کنندگان و از رستگاران نزد خود و از مقرّبان درگاهت قرار بده، به احسانت ای هدف جویندگان.

روز یازدهم:

اللّٰهُمَّ حَبِّبْ إِلَىَّ فِیهِ الْإِحْسانَ ، وَکَرِّهْ إِلَىَّ فِیهِ الْفُسُوقَ وَالْعِصْیانَ ، وَحَرِّمْ عَلَىَّ فِیهِ السَّخَطَ وَالنِّیرانَ ، بِعَوْنِکَ یَا غِیاثَ الْمُسْتَغِیثِینَ.

خدایا، در این ماه نیکی را پسندیده من گردان و نادرستی‌ها و نافرمانی‌ها را مورد کراهت من قرار ده و خشم و آتش برافروخته را بر من حرام گردان، به یاری‌ات ای فریادرس دادخواهان.

روز دوازدهم:

اللّٰهُمَّ زَیِّنِّى فِیهِ بِالسَِّتْرِ وَالْعَفافِ ، وَاسْتُرْنِى فِیهِ بِلِباسِ الْقُنُوعِ وَالْکَفافِ ، وَاحْمِلْنِى فِیهِ عَلَى الْعَدْلِ وَالْإِنْصافِ ، وَآمِنِّى فِیهِ مِنْ کُلِّ مَا أَخافُ ، بِعِصْمَتِکَ یَا عِصْمَهَ الْخائِفِینَ.

خدایا، مرا در این ماه به پوشش و پاک‌دامنی بیارای و به لباس قناعت و اکتفا به اندازه حاجت بپوشان و بر عدالت و انصاف وادارم نما و مرا در این ماه از هرچه می‌ترسم ایمنی ده، به نگهداری‌ات ای نگهدارنده هراسندگان.

روز سیزدهم:

اللّٰهُمَّ طَهِّرْنِى فِیهِ مِنَ الدَّنَسِ وَالْأَقْذارِ ، وَصَبِّرْنِى فِیهِ عَلَىٰ کائِناتِ الْأَقْدارِ ، وَوَفِّقْنِى فِیهِ لِلتُّقىٰ وَصُحْبَهِ الْأَبْرارِ ، بِعَوْنِکَ یَا قُرَّهَ عَیْنِ الْمَساکِینِ.

خدایا، مرا در این ماه از آلودگی‌ها و ناپاکی‌ها پاک کن و بر شدنی‌های مورد تقدیرت شکیبایم گردان و به پرهیزگاری و هم‌نشینی با نیکان توفیقم ده، به یاری‌ات ای نور چشم درماندگان.

روز چهاردهم:

اللّٰهُمَّ لَاتُؤاخِذْنِى فِیهِ بِالْعَثَراتِ ، وَأَقِلْنِى فِیهِ مِنَ الْخَطایا وَالْهَفَواتِ ، وَلَا تَجْعَلْنِى فِیهِ غَرَضاً لِلْبَلایا وَالْآفاتِ ، بِعِزَّتِکَ یَا عِزَّ الْمُسْلِمِینَ.

خدایا، مرا در این ماه بر لغزش‌ها سرزنش مکن و از خطاها و افتادن در گناهان دور بدار و هدف بلاها و آفات قرار مده، به عزّتت ای عزّت مسلمانان.

روز پانزدهم:

اللّٰهُمَّ ارْزُقْنِى فِیهِ طاعَهَ الْخاشِعِینَ ، وَاشْرَحْ فِیهِ صَدْرِى بِإِنابَهِ الْمُخْبِتِینَ ، بِأَمانِکَ یَا أَمانَ الْخائِفِینَ.

خدایا، در این ماه طاعت فروتنان را نصیبم کن و سینه‌ام را برای انابه همانند بازگشت خاضعان باز کن، به امان دادنت ای امان‌ده هراسندگان.

روز شانزدهم:

اللّٰهُمَّ وَفِّقْنِى فِیهِ لِمُوافَقَهِ الْأَبْرارِ ، وَجَنِّبْنِى فِیهِ مُرافَقَهَ الْأَشْرارِ ، وَآوِنِى فِیهِ بِرَحْمَتِکَ إِلىٰ دارِ الْقَرارِ ، بِإِلٰهِیَّتِکَ یَا إِلٰهَ الْعالَمِینَ.

خدایا، مرا در این ماه به همراهی و همسویی با نیکان توفیق ده و از هم‌نشینی با بدان دور بدار و به‌حق رحمتت به خانه آرامش جایم ده، به پرستیدگی‌ات ای پرستیده‌ی جهانیان.

روز هفدهم:

اللّٰهُمَّ اهْدِنِى فِیهِ لِصالِحِ الْأَعْمالِ ، وَاقْضِ لِى فِیهِ الْحَوائِجَ وَالْآمالَ ، یَا مَنْ لا یَحْتاجُ إِلَى التَّفْسِیرِ وَالسُّؤالِ ، یَا عالِماً بِما فِى صُدُورِ الْعالَمِینَ ، صَلِّ عَلَىٰ مُحَمَّدٍ وَآلِهِ الطَّاهِرِینَ.

خدایا، مرا در این ماه به‌سوی کارهای شایسته هدایت فرما و حاجت‌ها و آرزوهایم را برآور، ای آن‌که نیاز به روشنگری و پرسش ندارد، ای آگاه به آنچه در سینه جهانیان است بر محمّد و خاندان پاکش درود فرست.

روز هیجدهم:

اللّٰهُمَّ نَبِّهْنِى فِیهِ لِبَرَکاتِ أَسْحارِهِ ، وَنَوِّرْ فِیهِ قَلْبِى بِضِیاءِ أَنْوارِهِ ، وَخُذْ بِکُلِّ أَعْضائِى إِلَى اتِّباعِ آثارِهِ ، بِنُورِکَ یَا مُنَوِّرَ قُلُوبِ الْعارِفِینَ.

خدایا، مرا در این ماه به برکت‌های سحرهایش آگاه کن و دلم را با روشنایی انوارش روشنی بخش و تمام اعضایم را به پیروی آثارش بگمار، به نورت ای نوربخش دل‌های عارفان.

روز نوزدهم:

اللّٰهُمَّ وَفِّرْ فِیهِ حَظِّى مِنْ بَرَکاتِهِ ، وَسَهِّلْ سَبِیلِى إِلىٰ خَیْراتِهِ ، وَلَا تَحْرِمْنِى قَبُولَ حَسَناتِهِ ، یَا هادِیاً إِلَى الْحَق