شهیدی که هنگام وضوی نماز صبح به شهادت رسید

خاطرات شهدا - بشیران

سردار رشید سپاه اسلام شهید صادق مکتبی همواره با وضو بود و هنگامی که فرماندهی گردان حمزه سید الشهداء (ع) را نیز عهده دار شد همواره به نیروهایش سفارش می کرد دائم الوضو باشند و قبل از نماز، قرآن بخواند.

شهید مکتبی در روز شهادت همچون ایام قبل در صبحگاهان مشغول وضو گرفتن بوده تا پس از آن به بازدید از خط مقدم جبهه و دیدارهمرزمانش برود که با شلیک خمپاره دشمن و برخورد ترکش آن به کتف چپ به درجه رفیع شهادت نائل می شود.

سردار شهید مکتبی، انسانی متواضع بود و به انجام تکالیف دینی عشق می ورزید، در خصوص حفظ بیت المال حساس بود و دیگران را نیز به این امر مهم تشویق و ترغیب می کرد، به خانواده معظم شهداء و رزمندگان سرکشی و دررفع مشکلات آنان می کوشید.

صبوری و شکیبایی و اقامه نماز شب از دیگر خصلت های بارز این شهید والامقام بود، زمانی که مشکلات به او فشار می آورد آیه ‘یا ایها الذین آمنوا استعینوا بالصبر و الصلاة ان الله مع الصابرین’ را قرائت می کرد.

شهید مکتبی . بشیران  شهیدی که هنگام وضوی نماز صبح به شهادت رسید shahid 7361h

سردار شهید صادق مکتبی فرزند اصغر از پاسداران انقلاب اسلامی بود که آخرین مسوولیت وی فرماندهی گردان حمزه سید الشهدا (ع) بود و در 29 اسفند 64 و در منطقه عملیاتی فاو، به درجه رفیع شهادت نائل آمد و پیکر مطهرش روز اول فروردین 1365 در گرگان تشییع و در امامزاده عبدالله(س) این شهر در کنار همرزمانش آرام گرفت.

*** زندگی نامه سردار شهید صادق مکتبی

سردار شهید صادق مکتبی فرزند اصغر روز اول مهر 1342 در روستای محمد آباد از توابع شهرستان گرگان دیده به جهان گشود، پدر بزرگوارش از طریق کشاورزی در تامین معاش خانواده خود تلاش می کرد.

صادق درسال 1349 وارد مدرسه سردار جنگل روستای محمد آباد شد و دوره ابتدایی را با موفقیت درسال 1354 به پایان رساند و بدلیل نبود مدرسه راهنمایی به شهر گرگان و منزل خواهر بزرگش رفت و دوره راهنمایی را طی کرد.

در ادامه وارد دبیرستان شده و تا سال سوم نظری ادامه تحصیل می دهد و برای تامین مخارج تحصیلی بصورت پاره وقت نیز در یک مغازه آهن فروشی کار می کرد.

شهید مکتبی قبل از سن تکلیف، در 13 سالگی تکالیف دینی خود را انجام می داد، نماز می خواند، روزه می گرفت و بیشتر اوقات درمسجد حضور می یافت، علاقه زیادی به مداحی داشت و کتاب های مداحی مطالعه و در برخی آیین های عزاداری نیز مداحی می کرد.

*** دوران جوانی شهید مکتبی

سردار شهید مکتبی با اوج گیری نهضت اسلامی به صف مردم انقلابی پیوست، حضور در راهپیمایی، فعالیت های شبانه در خارج از منزل و پخش اعلامیه امام خمینی (ره) از جمله تلاش های وی در دوران انقلاب بود.

پس از پیروزی انقلاب به عضویت رسمی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی درآمد و با عضویت در واحد عملیات سپاه تلاش های مختلفی از جمله در بخش آموزش نیروهای بسیجی و فرماندهی نیروها، حضور در عملیات فتح المبین و گسترش تشکیلات سپاه انجام داد.

شهید مکتبی که به فعالیت های فرهنگی نیز علاقمند بود، در راه اندازی انجمن اسلامی، کتابخانه و دیگر فعالیت های تبلیغاتی درشهر گرگان پیشگام شد.

*** شهید مکتبی الگویی برای ازدواج آسان

این سردار رشید سپاه اسلام درسن 18 سالگی و به پیشنهاد خواهرش با دختر یکی از آشنایان که ساکن شهر ورامین بودند و با خانواده پدری شهید رفت و آمد خانوادگی داشتند، ازدواج کرد که حاصل این ازدواج با 3 سال زندگی مشترک، یک فرزند دختر بنام فاطمه است.

مراسم ازدواج این شهید والامقام بسیار ساده برگزار شد و مهریه عروس خانم نیز سکه طلا نبود، بلکه تنها یک آینه شمعدان و یک جلد کلام الله مجید بود.

*** مسوولیت های شهید مکتبی

سردارمکتبی در زمانی که هنوز 2 ماه از زندگی مشترک او نگذشته بود به منظور مبارزه با گروهک های ضد انقلاب همراه با خانواده به شهر خاش در استان سیستان و بلوچستان اعزام و مسوولیت واحد تسلیحات و اطلاعات منطقه 6 ستاد مرکزی این استان را برعهده گرفت و درمدت حضور چندین بار با اشرار منطقه درگیر شد.

مسوولیت حفاظت زندان بویه (کانون اصلاح و تربیت) شهر گرگان، مسوولیت اعزام نیرو به جبهه ها درقالب طرح لبیک یا خمینی از شهرستان گرگان، عضو واحد فرماندهی سپاه گرگان و فرماندهی گردان حمزه سیدالشهداء (ع) از دیگر مسوولیت های این سردار شهید والامقام بود.

سردار مکتبی درمدتی که فرماندهی گردان حضرت حمزه سیدالشهدا (ع) را عهده دار بود یک بار از ناحیه پا مجروح شد که پس از بهبودی نسبی دوباره به جبهه برگشته و بار دیگر زخمی می شود.

همچنین گفته شده که سردار مکتبی زمانی که فرماندهی گردان حضرت حمزه را به عهده داشت به همرزمانش می گوید: ما در گردان حمزه سیدالشهداء هستیم و باید همچون حضرت حمزه بجنگیم تا در راه خدا به شهادت برسیم.

وی می گفت: یک فرمانده خوب، فرماندهی است که فرمانبر خوبی باشد و از مقام ما فوق خود اطاعت کند تا نیروهای تحت امر نیز از او اطاعت کنند.

سردار رشید صادق مکتبی، همیشه رزمندگان را به تقوی، خواندن دعا وتوجه به مسائل اخلاقی سفارش می کرد و می گفت: زندگی شهدا را مطالعه کنید و از آنها درس بگیرید، دائم الوضو باشید، قبل از نماز قرآن بخوانید تا هنگام نماز بیشتر به خدا نزدیک شوید.

این شهید والامقام حساسیت خاصی در مورد اموال عمومی و بیت المال داشت، عسگر قلی پور یکی از همرزمان شهید مکتبی می گوید: یک روز پس از انتقال گردان در آخر کار که نیروها همگی رفته بودند، صادق به محوطه گردان برگشت، 2 عدد قاشق شکسته اما قابل استفاده، 2 عدد لیوان و یک کلمن شکسته را جمع کرد و گفت: باید برای همه این ها در نزد خدا جوابگو باشیم.

این سردار رشید سپاه اسلام در 29 اسفند 1364 و درمنطقه عملیاتی فاو به درجه رفیع شهادت نائل آمد و پیکر مطهرش روز اول فروردین 1365 درشهر گرگان تشییع و در امامزاده عبدالله این شهر آرام گرفت.

*** فراز هایی از وصیت نامه سردار شهید صادق مکتبی

سردار رشید اسلام شهید صادق مکتبی در وصیت نامه خویش از ملت ایران می خواهد تا همواره پشتیبان ولایت فقیه باشند زیرا ولایت فقیه قلب اسلام است.

درصحنه بودن، حضور در نمازهای جماعت و نماز جمعه، شرکت در دعاهای کمیل و توسل و پشتیبانی از دولت و نیز ارگان های انقلابی از دیگر سفارش های شهید مکتبی به ملت ایران بود.

شهید مکتبی از ایثارگران انقلاب اسلامی نیز می خواهد تا از ورود افراد منحرف به سپاه جلوگیری نمایند تا این نهاد انقلابی که حاصل خون هزاران شهید است، بد نام نشود.

وی معتقد بود که خدمت در سپاه نباید بعنوان شغل نگریسته شود، بلکه خدمت در این نهاد که پایگاه جهاد است، مقدس می باشد.

شهید مکتبی همچنین از جامعه ایثارگران می خواهد که هر وقت فرزندش را دیدند، دست پدری روی سرش بکشند تا احساس بی پدری نکند.

سردار رشید اسلام در پایان وصیت نامه اش از پدر و مادرش قدردانی و خدا را بواسطه آنان شکر می کند که امانت الهی را به صاحب اصلی اش (خدا) برگرداندند و والدین خویش را دعوت به صبر و استقامت می کند که عامل اصلی شکست ابرقدرت ها است.

شهید مکتبی از خواهرانش نیز می خواهد تا حجاب اسلامی را رعایت کنند و از همسرش طلب حلالیت می کند که در مدت کوتاه زندگی مشترک بیشتر در جبهه ها بوده تا درکنار او و فرزندشان و وصیت نامه اش را با این جمله که شهادت فنا نیست، مرگ نیست، بلکه زندگی ابدی است، به پایان می برد.

استان گلستان با افزون بر یک میلیون و 850 هزار نفر جمعیت از آغاز نهضت انقلاب اسلامی تاکنون تعداد 3 هزار و 642 شهید و 12 هزار و 842 جانباز و نیز یکهزار و 175 آزاده تقدیم میهن کرده است.

برگرفته از منابع و آرشیو بنیاد شهید و امور ایثارگران استان گلستان

درباره نویسنده

محمد دهقان هستم . متولد سال 1363

مطالب مرتبط

home