سوالات مذهبی بچه های خردسال را چگونه جواب بدهیم ؟

سوالات در مورد خدا بچه ها

برای والدین زیاد اتفاق افتاده که فرزندان خردسالشان ، فرزندان ۴ ، ۵ ساله سوالاتی در مورد خدا از آنها  نموده باشند

سوالاتی همچون :

خدا کجاست ؟

چرا خدا رو نمی بینیم ؟

خانه خدا کجاست ؟

و …

چگونه باید به این سوالات جواب بدهیم ، چگونه فرزندان خردسال و کوچک را قانع کنیم و اصلا چه جوری با این سوالات برخورد کنیم ؟

 

جواب : 

 

یکی از حقوق اساسی کودکان بر عهده خانواده‏ شان، راهنمایی کردن آنان به سوی خداوند و شناخت اوست

چنان که امام سجاد(ع) می‏فرماید:

وَ اَنَّکَ مَسْئُولٌ عَمّا وَلَّیْتَهُ بِهِ مِنْ حُسْنِ الاَدَبِ وَ الدَّلالَهِ عَلی رَبِّهِ (۱) 
و تو (پدر) در حکومتی که بر فرزندت داری مسئولی که او را مودّب بار آورده و به سوی شناخت خداوند راهنمایی ‏اش کنی.

با توجه به این نکته، در پاسخ سؤالتان می‏گوییم:

۱- بر اساس آموزه‏ های دینی و نیز علم روان‏شناسی، حس کنجکاوی کودکان از سن چهار سالگی ظاهر شده و تا آغاز نوجوانی و بلوغ به شکل ‏های مختلف ادامه می‏یابد. 
آنان با پرسش‏ های زیاد می‏خواهند از علت بسیاری از کارها آگاهی یافته و نیاز فطری و عقلانی ‏شان را برطرف نمایند. بنابراین والدین باید در پرورش و تربیت صحیح این حسّ طبیعی نهایت سعی را بنمایند و پاسخ‏های متناسب با سطح فکری کودکان‏شان به آنان بدهند.

۲- در زمینه سؤالاتی از قبیل خدا کجاست و چگونه است و… باید توجه کنید که پاسخ به آنها برای کودکان، چندان کار ساده ‏ای نیست و نیاز به دقت و ظرافت بیشتری دارد؛ از این رو لازم است با مطالعه کتاب‏هایی که در این سطح نوشته شده (در موضوع تعلیم و تربیت فرزند کتب: ۱- آموزش خانواده ، ج ۶، محمدرضا شرفی، ناشر انجمن اولیاء و مربیان؛ ۲- آموزش خانواده، ج ۷، محمد علی سادات، ناشر انجمن اولیاء و مربیان؛ 
و در موضوع عقاید برای کودکان کتاب : یکی بود یکی نبود غیر از خدا هیچکس نبود، از سید صدرالدین جزایری، ناشر خانه کتاب قم، معرفی می‏شوند.
و نیز کمک گرفتن از افراد مطلع و با سواد، پاسخ‏ های شایسته به فرزندتان بدهید؛ در این رابطه می‏توانید از طریق داستان‏های آموزنده و نیز نظم حاکم در طبیعت، آسمان‏ها و ستارگان و حیوانات و… ذهن فرزندتان را قانع کنید.

۳- چون این گونه سؤالات به صورت جدی برای کودکان مطرح نیست از این رو اگر قادر به پاسخ مناسب نبودید، می‏توانید ذهن او را به گونه ‏ای به سمت مسائل دیگر جهت داده و یا این که به او تفهیم کنید که پاسخ این سؤالات را در آینده ‏ای نزدیک در مدرسه حتماً به دست خواهی آورد.

ضمناً توجه داشته باشید که از هر نوع دروغ در پاسخ دادن پرهیز کنید که آثار مخرّبی خواهد داشت. به عنوان نمونه یکی از داستان‏های آموزنده را در زمینه خداشناسی کودکان ذکر می‏کنیم:

__________________ 

پی نوشت ها : 

(۱) گفتار فلسفی، کودک از نظر وراثت و تربیت، ج ۲، ص ۱۸۶٫

 

درباره نویسنده

محمد دهقان هستم . متولد سال 1363

مطالب مرتبط

home