حکم محتلم شدن در ماه رمضان

احکام جنب شدن در روز رمضان

پرسش:   اگر انسان در بين روز در ماه رمضان جنب شود بايد همان موقع غسل كند؟

 

پاسخ:   كسى كه در روز ماه رمضان محتلم شود از جهت روزه دار بودن لازم نيست غسل كند، بنابراين كه اگر نماز ظهر و عصر را خوانده و بعد از ظهر محتلم شده است، لازم نيست تا قبل از مغرب غسل كند، ولى اگر نماز ظهر و عصر را نخوانده باشد بايد براى نماز غسل كند

 

________________________________________

پرسش:  اگر كسي بعد از نماز صبح در خواب محتلم شود چه بايد كند؟

 

پاسخ:  اگر براي روزه‏دار چنين اتفاقي بيتفد روزه‏اش صحيح است ولي بايد براي نماز غسل یا تیمم کند  (رساله امام(ره) مسأله 1590 و 1619)

 

________________________________________

پرسش:  اگر كسي بداند اگر بخوابد چه شك داشته باشد چه يقين که محتلم مي شود حكم روزه اش چيست.؟

 

پاسخ:  خوابيدن اشكال ندارد و فرضا اگر محتلم شد بايد به وظيفه خود عمل نمايد يعني اگر قبل از اذان صبح است بايد غسل كند و اگر وقت تنگ است بدل از غسل تيمم نمايد و اما اگر در روز محتلم شود لازم نيست فورا غسل كند بلكه مي تواند تا وقتي كه براي نماز وقت تنگ نشده است غسل را تأخير بيندازد.

_______________________________________

پرسش:  اگر مكلف در شب ماه مبارك رمضان قبل از اذان صبح از خواب بيدار شود و ببيند كه محتلم گرديده است و به سبب مشكلاتي از قبيل سرد بودن آب يا حيا يا تنگي وقت غسل و تيمم نكرد، روزه‏اش چگونه است؟ اگر روزه‏اش صحيح نيست، آيا بايد كفاره بدهد؟ مقدار كفاره را ذكر كنيد.

 

 پاسخ:  اگر جنب عمداً و بدون عذر شرعي تا اذان صبح غسل نكند يا اگر وظيفه او تيمم است، عمداً تيمم ننمايد، روزه‏اش باطل است و بايد كفاره بدهد. مقدار كفاره او اين است كه يا بايد دو ماه روزه بگيرد كه‏ توضيح المسائل مراجع، ج 1، مسئله 1619.

   مسئله 1658.

 لااقل 31 روز آن پي در پي باشد و يا شصت مسكين را اطعام كند؛ يعني به شصت مسكين حداقل 750 گرم گندم يا جو يا برنج يا خرما بدهد.

  همان، مسئله 1660.

 اگر براي تيمم وقت ندارد، مثلاً موقع اذان صبح است و اذان شروع شده است، روزه‏اش بدون غسل و تيمم صحيح است، در صورتي كه در غسل يا تيمم كوتاهي نكرده باشد.

____________________________________

پرسش:  در يكي از شب‏هاي ماه مبارك رمضان نزديك اذان صبح بيدار شدم، در حالي كه جنب شده بودم و شديداً تحت فشار ادرار بودم. به دست شويي رفتم. در آن اذان صبح شروع شد. اين در صورتي بود كه نه فرصت غسل كردن داشتم و نه فرصت تيمم. در هر صورت آن روز را روزه گرفتم. آيا روزه من صحيح است؟

 

 پاسخ:

با توجه به اين كه فرصت غسل و فرصت تيمم نداشته‏ايد، روزه آن روز صحيح است و قضا و كفاره ندارد.

  توضيح المسائل مراجع، ج 1، مسئله 1691

___________________________________________

پرسش:  به علت كم رويي شبي نتوانستم غسل جنابت بكنم , لذا عمدا يك روز ماه رمضان را روزه نگرفتم , قضاي آن و كفاره آن چگونه است ؟

 

 پاسخ:  وظیفه شرعی شما انجام غسل جنابت بود ولی میتوانستید صبر کنید تا وقت تنگ شود و برای غسل وقت کافی نباشد و در آنصورت تيمم بدل از غسل جنابت مي‏كرديد و بعدا غسل  به جاي مي‏آورديد و هر چند که بخاطر تاخیر در غسل کردن مرتکب گناه شده اید ولی روزه شما هم صحيح بود. ولي اگر عمدا غسل نكرده‏ايد و يا تيمم نكرده‏ايد بايد قضاي آن روزه را بگيريد و كفاره آن را بدهيد.

كفاره آن عبارت است از شصت روز روزه گرفتن كه 31 روز آن بايد پشت سرهم باشد و يا شصت مسكين طعام بدهيد كه به هرمسكين يك مد طعام (750 گرم گندم يا آرد و …) داده شود. اگر هم‏اكنون توان اداي كفاره را نداريد هرگاه توانستيد ولوتدريجا آن را بپردازيد.{J

درباره نویسنده

محمد دهقان هستم . متولد سال 1363

مطالب مرتبط

home