تعهد یا تخصص؟

592130_844

اقدام انقلابی یعنی ممزوج کردن تعهد و تخصص

در سوره عصر خداوند می فرماید:انسان در معرض خسران است ،و تنها کسانی دچار خسران نمی شوند که هر دو بال ایمان و عمل صالح را در کنار هم داشته باشند.

تعهد و تخصص دو بال حرکت در مسیر پیشرفت است.کشور ما به شدت نیازمند نیروی مومن و انقلابی است.شخص انقلابی ایمان را با عمل صالح پیوند می دهد.بدون شک یکی از ارکان عمل صالح،اقدام همراه با تخصص است.

متاسفانه آنچه در جامعه شیوع دارد یا تخصص بدون ایمان وتقواست و یا ایمان بدون تخصص و مهارت است.چه بسا اقدام بدون تخصص فاجعه به بار آورد ، آن چنان که تخصص بدون ایمان.

انرژی هسته ای می توانست علمی باشد که در خدمت بشریت قرار گیرد اما به دلیل فقدان ایمان و تقوا موجب هلاکت بشریت و افرایش سلطه مستکبران گردید.

سیدمحمدصادق محمدی وفایی در یادداشتی پیرامون بحث قدیمی «تخصص بالاتر است یا تعهد و تقوا؟» با اشاره به مناظره شهید بهشتی و مهندس بازرگان ، نوشته است :
سال ۵۸ مناظره ای داغ بین مهندس بازرگان و شهید بهشتی تحت عنوان : تخصص بالاتر است یا تعهد و تقوا؟ درصداوسیما برگزار شد شهید بهشتی معتقد بودمسئولین باید متعهد باشندوبازرگان اعتقاد داشت تخصص مهمتر است.
درلابلاى بحث مهندس بازرگان سوالى از شهید بهشتی پرسید: آقای دکتر فرض کنیم که قصد داریدبااتوبوس ازشهرى به تهران بیایید. راننده ای داریم که جاده را مثل کف دست میشناسه ولی اهل معصیت است و راننده دیگری که تازه کار است ولی بسیار متقی و اهل تدین. شما خانواده تون رو با کدام راننده راهی میکنید؟! در این هنگام شهید بهشتی مکثی طولانی کرده سپس به علامت تایید نظر مهندس بازرگان، بزرگوارانه فرمودند آقا من دیگه صحبتی ندارم!
هر چند بازرگان برنده این مناظره بود ولی این پارادوکس هیچ گاه برای شخص بنده حل نشد و همواره احساسم میگفت که قطعاً تقوا و تعهد بالاتر است! تا اینکه پست بسیار قشنگی از یکی از دوستان  دیدم با این مضمون: از شهید چمران سئوال کردند آقای دکتر تقوا بالاتر است یا تخصص؟ شهید چمران فرمودند تقوا بالاتر است! ولی اگر کسی تخصص کاری را نداشته باشد و منصبی را قبول کند قطعاً انسان “بی تقوایی” است.

این رابطه در اندیشه مدیریتی شهید بهشتی اینگونه تبیین شده است:

۱ـ در موردی که دو نفر از تخصص یکسان برخوردار باشند ولی تعهد یکی از دیگری بیشتر باشد، تقدم با کسی است که از تعهد بیشتری برخوردار است.

۲ـ در موردی که دو نفر دارای تعهد یا تخصص یکسان نیستند، بلکه یکی دارای تخصص بهتری است ولی تعهد کمی دارد و دیگری دارای تعهد بهتری است ولی تخصص او کم است، تقدم با کسی است که تعهد بیشتری دارد با این قید که به او فرصت داده می‏شود تا در جریان عمل بر تخصص خود بیفزاید.

۳ـ در مورد ضرورتهای فوری از قبیل تخصصهای درمانی، ساختمانی و دفاعی در صورتی که افراد متعهد دارای تخصص کافی نباشند، تقدم با افرادی است که دارای تخصص بیشتر هستند.

۴ـ از افراد متخصصی که دارای تعهد نیستند ولی صدیق و امین و در خدمت به مردم قابل اعتماد هستند، با این شرط که ضعف پایبندی آنها به مکتب در دیگران اثر منفی نگذارد، می‏توان استفاده کرد.

۵ـ به متخصصان غیرمتعهدی که صداقتی ندارند و قابل اعتماد نیستند و به نظام اسلامی خیانت می‏کنند، نباید کاری سپرده شود.

۶ـ معلمان و مربیان آموزشی و پرورشی در تمام مقاطع از کودکستان تا دانشگاه در تمام رشته‏ها باید از میان افراد متعهد، پر معلومات، تجربه‏آموز و خلاق انتخاب شوند. در مورد سایر کارکنان نهادهای آموزشی نیز بر پایبندی به آراستگی معنوی باید سخت تکیه شود.

شهید شیرودی که تخصص را با تعهد ممزوج نموده بودند در پیامی تلویزیونی فرمودند:

دوباره به همه ملتهای مسلمان جهان اعلام می کنم که من و همرزمانم سرباز اسلام هستیم و برای اسلام می جنگیم و نه برای هیچ چیز دیگر .ما برای احیای اسلام می جنگیم و من به نوبه خودم اگر برای اسلام نبود حتی اسلحه به دست نمی گرفتم .من بر می گردم به منطقه تا سنگر خالی نباشد .من برمی گردم تا آنجایی که نفس دارم بکوشم این مزدوران عراقی را از کشور عزیزمان بیرون کنیم و در عراق ساقطشان کنیم .ما به امید سقوط دادن رژیم عراق و همچنین رژیم های ظالم کشور های دیگر می جنگیم ،مکتب ما پیروز است ،مکتب ما قوی است .این مکتب است که سربازان را به جبهه می فرستد و این طور رشادت به خرج می دهند و این چنین از خودشان فقط مقداری خاکستر به جا می گذارند و اسم عزیز شان در ایران و در تاریخ کلیه جنگها ی جهان علیه ظلم زنده خواهد بود … از قول من به امام بگویید :« امروز در جنگ ،مکتب است که می جنگد نه تخصص.»

 

 

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

home