تعهد یا تخصص؟

592130_844

اقدام انقلابی یعنی ممزوج کردن تعهد و تخصص

در سوره عصر خداوند می فرماید:انسان در معرض خسران است ،و تنها کسانی دچار خسران نمی شوند که هر دو بال ایمان و عمل صالح را در کنار هم داشته باشند.

تعهد و تخصص دو بال حرکت در مسیر پیشرفت است.کشور ما به شدت نیازمند نیروی مومن و انقلابی است.شخص انقلابی ایمان را با عمل صالح پیوند می دهد.بدون شک یکی از ارکان عمل صالح،اقدام همراه با تخصص است.

متاسفانه آنچه در جامعه شیوع دارد یا تخصص بدون ایمان وتقواست و یا ایمان بدون تخصص و مهارت است.چه بسا اقدام بدون تخصص فاجعه به بار آورد ، آن چنان که تخصص بدون ایمان.

انرژی هسته ای می توانست علمی باشد که در خدمت بشریت قرار گیرد اما به دلیل فقدان ایمان و تقوا موجب هلاکت بشریت و افرایش سلطه مستکبران گردید.

سیدمحمدصادق محمدی وفایی در یادداشتی پیرامون بحث قدیمی «تخصص بالاتر است یا تعهد و تقوا؟» با اشاره به مناظره شهید بهشتی و مهندس بازرگان ، نوشته است :
سال 58 مناظره ای داغ بین مهندس بازرگان و شهید بهشتی تحت عنوان : تخصص بالاتر است یا تعهد و تقوا؟ درصداوسیما برگزار شد شهید بهشتی معتقد بودمسئولین باید متعهد باشندوبازرگان اعتقاد داشت تخصص مهمتر است.
درلابلاى بحث مهندس بازرگان سوالى از شهید بهشتی پرسید: آقای دکتر فرض کنیم که قصد داریدبااتوبوس ازشهرى به تهران بیایید. راننده ای داریم که جاده را مثل کف دست میشناسه ولی اهل معصیت است و راننده دیگری که تازه کار است ولی بسیار متقی و اهل تدین. شما خانواده تون رو با کدام راننده راهی میکنید؟! در این هنگام شهید بهشتی مکثی طولانی کرده سپس به علامت تایید نظر مهندس بازرگان، بزرگوارانه فرمودند آقا من دیگه صحبتی ندارم!
هر چند بازرگان برنده این مناظره بود ولی این پارادوکس هیچ گاه برای شخص بنده حل نشد و همواره احساسم میگفت که قطعاً تقوا و تعهد بالاتر است! تا اینکه پست بسیار قشنگی از یکی از دوستان  دیدم با این مضمون: از شهید چمران سئوال کردند آقای دکتر تقوا بالاتر است یا تخصص؟ شهید چمران فرمودند تقوا بالاتر است! ولی اگر کسی تخصص کاری را نداشته باشد و منصبی را قبول کند قطعاً انسان “بی تقوایی” است.

اين رابطه در انديشه مديريتي شهيد بهشتي اينگونه تبيين شده است:

1ـ در موردي كه دو نفر از تخصص يكسان برخوردار باشند ولي تعهد يكي از ديگري بيشتر باشد، تقدم با كسي است كه از تعهد بيشتري برخوردار است.

2ـ در موردي كه دو نفر داراي تعهد يا تخصص يكسان نيستند، بلكه يكي داراي تخصص بهتري است ولي تعهد كمي دارد و ديگري داراي تعهد بهتري است ولي تخصص او كم است، تقدم با كسي است كه تعهد بيشتري دارد با اين قيد كه به او فرصت داده مي‏شود تا در جريان عمل بر تخصص خود بيفزايد.

3ـ در مورد ضرورتهاي فوري از قبيل تخصصهاي درماني، ساختماني و دفاعي در صورتي كه افراد متعهد داراي تخصص كافي نباشند، تقدم با افرادي است كه داراي تخصص بيشتر هستند.

4ـ از افراد متخصصي كه داراي تعهد نيستند ولي صديق و امين و در خدمت به مردم قابل اعتماد هستند، با اين شرط كه ضعف پايبندي آنها به مكتب در ديگران اثر منفي نگذارد، مي‏توان استفاده كرد.

5ـ به متخصصان غيرمتعهدي كه صداقتي ندارند و قابل اعتماد نيستند و به نظام اسلامي خيانت مي‏كنند، نبايد كاري سپرده شود.

6ـ معلمان و مربيان آموزشي و پرورشي در تمام مقاطع از كودكستان تا دانشگاه در تمام رشته‏ها بايد از ميان افراد متعهد، پر معلومات، تجربه‏آموز و خلاق انتخاب شوند. در مورد ساير كاركنان نهادهاي آموزشي نيز بر پايبندي به آراستگي معنوي بايد سخت تکیه شود.

شهید شیرودی که تخصص را با تعهد ممزوج نموده بودند در پیامی تلویزیونی فرمودند:

دوباره به همه ملتهای مسلمان جهان اعلام می کنم که من و همرزمانم سرباز اسلام هستیم و برای اسلام می جنگیم و نه برای هیچ چیز دیگر .ما برای احیای اسلام می جنگیم و من به نوبه خودم اگر برای اسلام نبود حتی اسلحه به دست نمی گرفتم .من بر می گردم به منطقه تا سنگر خالی نباشد .من برمی گردم تا آنجایی که نفس دارم بکوشم این مزدوران عراقی را از کشور عزیزمان بیرون کنیم و در عراق ساقطشان کنیم .ما به امید سقوط دادن رژیم عراق و همچنین رژیم های ظالم کشور های دیگر می جنگیم ،مکتب ما پیروز است ،مکتب ما قوی است .این مکتب است که سربازان را به جبهه می فرستد و این طور رشادت به خرج می دهند و این چنین از خودشان فقط مقداری خاکستر به جا می گذارند و اسم عزیز شان در ایران و در تاریخ کلیه جنگها ی جهان علیه ظلم زنده خواهد بود … از قول من به امام بگویید :« امروز در جنگ ،مکتب است که می جنگد نه تخصص.»

 

 

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

home