از چند سالگی فرزندمان را تشویق به عبادات نماییم؟

کودک

سوال از شماره : ۹۱۷-۲۳۹۹

پرسش:

از چند سالگی و به چه طریق فرزندمان  را تشویق یا اجبار به نماز و عبادات نماییم؟

پاسخ:

در رابطه با شیوه آموزش نماز و سایر عبادات به کودکان رعایت نکات زیر ضروری است:

۱- نماز خواندن در حضور کودک و نوجوان:

به دلیل وجود حسّ تقلید و الگوگیری در کودکان، نماز والدین در حضور کودک می‏تواند سهم بسزایی در تربیت دینی کودکان به ویژه تعلیم نماز، داشته باشد.

    ۲- بردن کودک به مساجد و مجالس مذهبی:

این روش نیز در ایجاد علاقه به نماز و… در کودک تأثیر فراوانی خواهد داشت. البته به شرطی  که این کار با محبت و نرمش انجام گرفته و فارغ از هر نوع اجبار و تحمیلی باشد و نیز به خستگی و آزردگی کودک منجر نشود.

    ۳- ایجاد جاذبه ظاهری:

شما می‏توانید بر اساس میل فرزندتان مقنعه و چادر مناسب و زیبا و نیز مهر و تسبیح و سجاده و… دلخواهش را تهیه کنید و نیز رعایت والدین نسبت به ظواهر دینی همانند پوشیدن لباس زیبا هنگام نماز و برپایی نماز در مکان تمیز و شایسته و… به نوبه خود تأثیرات مثبتی در رفتار و تربیت دینی کودک خواهد داشت.

    ۴- چون بلوغ شرعی دختران از سن ۹ سالگی آغاز می‏گردد از این رو بر اساس روایات لازم است از سن ۶ سالگی آنان را به خواندن نماز و… وادار کرد.

چنان که امام صادق(ع) فرمود: »از سن ۶ تا ۷ سالگی کودک را به نماز وادارید و در ترک آن مؤاخذه ‏اش کنید. (۱) 

    البته لازم است اجبار به نماز، توأم با محبت و رأفت نیز باشد؛ در غیر این صورت آثار منفی چنین روشی بیش از آثار مثبتش خواهد بود. در مورد عبادات دیگر نیز باید اجبار نمودن متناسب با ظرفیّت و توان کودک باشد مثلاً نسبت به روزه از او خواسته شود که چند ساعت روزه بگیرد و…

    ۵- تشویق:

تشویق کودکان مهم‏ترین نقش را در تربیت دینی آنان خواهد داشت. اگر تشویق کودکان در حضور دیگران صورت گیرد تأثیراتش بیشتر از روش‏های دیگر خواهد بود. از طرفی تشویق‏ها را می‏توان از طریق دادن جایزه، خریدن اسباب بازی مناسب، خوراکی دادن، پول و… انجام داد.

(البته در بین تشویق‏ها، تشویق لفظی و دادن مسئولیت، بیشترین اثر را دارند.)

 

    ۶- گفت و گو درباره نماز و… بین اعضای خانواده:

این روش نیز در تعمیق اعتقادات دینی کودکان بسیار مؤثر است؛ البته لازم است مباحث در سطح متناسبی بوده و با قصه و شعر و… همراه باشد تا در قلب کودک و نوجوان نفوذ کند.

    

پی نوشت ها :

(۱) نماز و شکوفه‏های زندگی، مرکز تحقیقات سپاه، ص ۵۱ (به نقل از وسائل الشیعه، ج ۲، ص ۵)

درباره نویسنده

محمد دهقان هستم . متولد سال 1363

مطالب مرتبط

home