از چند سالگي فرزندمان را تشويق به عبادات نماييم؟

کودک

سوال از شماره : 917-2399

پرسش:

از چند سالگي و به چه طريق فرزندمان  را تشويق يا اجبار به نماز و عبادات نماييم؟

پاسخ:

در رابطه با شيوه آموزش نماز و ساير عبادات به كودكان رعايت نكات زير ضروري است:

1- نماز خواندن در حضور كودك و نوجوان:

به دليل وجود حسّ تقليد و الگوگيري در كودكان، نماز والدين در حضور كودك مي‏تواند سهم بسزايي در تربيت ديني كودكان به ويژه تعليم نماز، داشته باشد.

    2- بردن كودك به مساجد و مجالس مذهبي:

اين روش نيز در ايجاد علاقه به نماز و… در كودك تأثير فراواني خواهد داشت. البته به شرطي  كه اين كار با محبت و نرمش انجام گرفته و فارغ از هر نوع اجبار و تحميلي باشد و نيز به خستگي و آزردگي كودك منجر نشود.

    3- ايجاد جاذبه ظاهري:

شما مي‏توانيد بر اساس ميل فرزندتان مقنعه و چادر مناسب و زيبا و نيز مهر و تسبيح و سجاده و… دلخواهش را تهيه كنيد و نيز رعايت والدين نسبت به ظواهر ديني همانند پوشيدن لباس زيبا هنگام نماز و برپايي نماز در مكان تميز و شايسته و… به نوبه خود تأثيرات مثبتي در رفتار و تربيت ديني كودك خواهد داشت.

    4- چون بلوغ شرعي دختران از سن 9 سالگي آغاز مي‏گردد از اين رو بر اساس روايات لازم است از سن 6 سالگي آنان را به خواندن نماز و… وادار كرد.

چنان كه امام صادق(ع) فرمود: »از سن 6 تا 7 سالگي كودك را به نماز واداريد و در ترك آن مؤاخذه ‏اش كنيد. (1) 

    البته لازم است اجبار به نماز، توأم با محبت و رأفت نيز باشد؛ در غير اين صورت آثار منفي چنين روشي بيش از آثار مثبتش خواهد بود. در مورد عبادات ديگر نيز بايد اجبار نمودن متناسب با ظرفيّت و توان كودك باشد مثلاً نسبت به روزه از او خواسته شود كه چند ساعت روزه بگيرد و…

    5- تشويق:

تشويق كودكان مهم‏ترين نقش را در تربيت ديني آنان خواهد داشت. اگر تشويق كودكان در حضور ديگران صورت گيرد تأثيراتش بيشتر از روش‏هاي ديگر خواهد بود. از طرفي تشويق‏ها را مي‏توان از طريق دادن جايزه، خريدن اسباب بازي مناسب، خوراكي دادن، پول و… انجام داد.

(البته در بين تشويق‏ها، تشويق لفظي و دادن مسئوليت، بيشترين اثر را دارند.)

 

    6- گفت و گو درباره نماز و… بين اعضاي خانواده:

اين روش نيز در تعميق اعتقادات ديني كودكان بسيار مؤثر است؛ البته لازم است مباحث در سطح متناسبي بوده و با قصه و شعر و… همراه باشد تا در قلب كودك و نوجوان نفوذ كند.

    

پی نوشت ها :

(1) نماز و شكوفه‏هاي زندگي، مركز تحقيقات سپاه، ص 51 (به نقل از وسائل الشيعه، ج 2، ص 5)

درباره نویسنده

محمد دهقان هستم . متولد سال 1363

مطالب مرتبط

home