آیا عقلا عمر طولانی امام زمان (عج) ممکن است ؟

اثبات عمر طولانی حضرت مهدی

عمر امام زمان   آیا عقلا عمر طولانی امام زمان (عج) ممکن است ؟ emam

وجود امام زمان”عج” و عمر طولاني حضرت آيا عقلاً ممكن است؟

پاسخ:

وجود حجت خدا و امام معصوم(ع) روي زمين واجب است و طبق عقيده شيعه، زمين بدون وجود حجّت الهي نابود مي‏شود:

“لولا الحجة لساخت الأرض بأهلها”.(1)

بر اساس قاعده لطف نيز وجود حجت خدا واجب است ، اما اين كه چطور مي‏شود يك انسان داراي عمري بسيار طولاني باشد و ساليان سال زندگي كند و آيا عقلاً ممكن است،

بايد عرض شود:

اوّلاً اگر چه آنچه در نظام عادي خلقت مشاهده مي‏شود عمر حداكثر صد يا صد و چند سال است، ولي بشر، تمامي سنّت‏ها و قوانين آفرينش را نمي شناسد و همين كه چيزي بر ضدّ قانون و سنتي كه آگاهي دارد مشاهده مي‏كند، آن را بر خلاف عقل و قانون خلقت تلقي مي‏كند.

در بسياري از موارد آنچه را كه به عنوان قانون و سنّت مي‏شناسد، ظاهر قانون است، نه قانون و تمام قانون. مردم مي‏ پندارند همواره موجود زنده از ازدواج پدر و مادر به وجود مي‏آيد، ولي اين قشر و پوسته قانون است، نه خود قانون و سنّت.

آفرينش حضرت عيسي بن مريم(ع) اين پوسته را بر هم زده است و به بشر قانون حقيقي را نشان مي‏دهد، حال اين مسئله در مورد توجيه عقلي طولاني بودن عمر حضرتش صادق است.

هم چنين به تصريح قرآن حضرت نوح 950 سال فقط پيامبر بوده و يقيناً عمري بيش از اين داشته است.(2)

داستان خضر پيغمبر و زنده بودن وي نيز مؤيد اين اصل كلي است.(3)

از نظر علم زيست‏شناسي و علوم تجربي نيز، امكان چنين مسئله‏اي ثابت شده است.

پس عمر نمودن حدّ و مرز خاصي ندارد، ولي به طور عادي، مردم بيشتر از صد سال زندگي نمي‏كنند، ولي عقلاً ممكن است بيشتر از اين زندگي كنند، همان طور كه واقع شده است.

مرحوم طباطبايي (ره) بعد از اين كه از روايات چنين استنباط نموده كه زندگي امام غايب به طريق “خرق عادت” (4) است مي‏فرمايد:

“البته خرق عادت غير از محال است و از راه علم نمي‏توان خرق عادت را نفي نمود، زيرا هرگز نمي‏توان اثبات كرد كه اسباب و عواملي كه در جهان كار مي‏كنند، تنها همان ‏ها هستند كه ما آن‏ها را ديده‏ ايم و ديگر اسبابي كه ما از آن‏ها خبر نداريم يا آثار و اعمال آن‏ها را نديده ‏ايم، يا نفهميده‏ ايم، وجود ندارد، از اين روي ممكن است در فردي يا افرادي از بشر اسباب و عواملي به وجود آيد كه عمري بسيار طولاني، هزار يا چندين هزار ساله براي ايشان فراهم نمايد”.(5)

از ديگر سو پيري عبارت است از قانوني طبيعي كه بر بافت و اندام‏هاي موجودات زنده عارض شده و به مرور موجود زنده را به مرحله فرسودگي و مرگ مي‏رساند.

حال مي ‏توان با توجه به پيشرفت علم پزشكي و تغذيه، جلو پيري را سدّ نمود و يا حركت آن را كند نمود. هم چنان كه دانش بشر گام‏ هاي مؤثري در اين راه برداشته و در اثر رشد علم پزشكي و درمان بيماري‏ها، افراد عمر بيشتري مي‏كنند.

دانش تغذيه نيز به كمك علم پزشكي شتافته است.

اين مسئله در بين جانداران ديگر غير از انسان كه از نظر ساختار بدني همسان هستند نيز وجود دارد. حيواناتي هستند كه عمري طولاني دارند.

سخن آخر اين كه اراده الهي در رأس امور است و پس از اين كه اثبات كرديم اين مسئله امري محال نيست، مي‏توان گفت:

اراده الهي به بقاي حضرت ولي عصر(عج) تعلق گرفته است. اراده خداوند به وقوع هر چيزي تعلق بگيرد، يقيناً محقق خواهد شد.

اراده الهي بر اين استوار گرديده است كه حجت او ساليان سال زنده باشد و در زمان خاصي ظهور نموده و اوامر الهي را در زمين اجرا نمايد و قبل از ظهور نيز زمين از حجت خدا خالي نباشد.

_______________________

پي نوشت‏ها:

  1. كليني، اصول كافي، ج 1، ص 178.
  2. عنكبوت آيه 14.
  3. كمال الدين، ج 2، ص 385.
  4. “خرق عادت” بدين معنا است كه عملي غير عقلي و ناممكن نيست، بلكه فقط بر خلاف مجراي عادت است كه معنايش در اوّل بحث توضيح داده شده است.
  5. علامه طباطبايي، شيعه در اسلام، ص 151.

 

درباره نویسنده

محمد دهقان هستم . متولد سال 1363

مطالب مرتبط

3 نظر

قسمت نظرات بسته است

home