آثار منفی تنبیه بدنی

آثار منفی تنبیه بدنی

سوال :

آثار منفي تنبيه بدني کدامند؟

جواب : 

تنبيه بدني به جز در موارد استثنايي و با رعايت شرايط ، راهکار مناسبي براي تربيت نيست؛ چرا که انسان با پند ادب مي‏شود و کتک، مخصوص چارپايان است.

امام علي عليه‏ السلام مي‏ فرمايد: فان العاقل يتغط بالادب و البهائم لا تتعظ الا بالضرب. ” 1 “.

آثار منفي تنبيه بدني

.
1. تحقير شخصيت: کودک يا نوجواني که کتک مي‏ خورد، شخصيتش تحقير مي‏ شود و کسي که به شخصيت او توهين شود، اميدي به خيرش نيست و ديگران از شر او در امان نخواهند بود.
من هانت عليه نفسه فلا ترج خيره. ” 2 “.
من هانت عليه نفسه فلا تأمن شره. ” 3 “.

.
2. ايجاد روحيه‏ ي تسليم پذيري :  تنبيه بدني، فرزند شما را تو سري خور بار مي‏ آورد و در آينده، به ديگران نيز اجازه خواهد داد به او زور بگويند و قدرت دفاع از حق خود را نخواهد داشت.

.
3. کينه‏ ي تنبيه کننده: کودک، کينه‏ ي تنبيه کننده را به دل مي‏ گيرد و در آينده به شکل‏ هاي گوناگون (درس نخواندن، سهل‏ انگاري در عبادت، بي‏ نظمي، اعمال خلاف و…) از او انتقام مي‏ گيرد.
اربابي به نوکر خود قول داد ديگر او را نيازارد و وقتي نوکر اطمينان يافت که ارباب راست مي‏گويد، با لبخند مليحي بر لب و در کمال سادگي گفت: پس، از اين به بعد، من هم در سوپ شما تف نمي‏ اندازم.

.
4. ماهر کردن مجرم در جرم: برخلاف تصور برخي والدين که ادعا مي‏ کنند با کتک، رفتار خلاف فرزند را اصلاح کرده‏ اند، اين گونه نيست؛ بلکه او را در ارتکاب جرم، ماهرتر مي‏ کنند و با تنبيه بدني، به او مي‏ آموزند که در ارتکاب عمل خلاف، دقت بيشتري داشته باشد تا به دام نيفتد.

.
5. اضطراب: کودک يا نوجوان، دائم مضطرب است که نکند بر اثر عمل مشابهي، دوباره به ويژه در حضور ديگران تنبيه شود.

.
6. از بين رفتن اعتماد به نفس: فرزندي که دائم تنبيه مي‏ شود، اعتماد به نفس خود را از دست مي‏دهد و شهامت انجام کارهاي بزرگ را نخواهد داشت.

.
7. روحيه‏ ي زورگويي: از اين پس، او نيز به ضعيف‏ تر از خود (خواهر و برادر کوچک‏تر و همسالان) زور مي‏ گويد و آنان را کتک مي‏ زند. اگر مي‏ خواهيد اين اثر منفي را با تمام وجود حس کنيد، رفتارش را با خواهر يا برادر کوچک‏ تر بنگريد. او نيز دقيقا همان گونه که شما رفتار مي‏کنيد، آنان را
توبيخ مي‏ کند و حتي همان الفاظي را به کار مي‏برد که شما براي خودش به کار مي‏بريد.

درباره نویسنده

محمد دهقان هستم . متولد سال 1363

مطالب مرتبط

home