آثار منفی تنبیه بدنی

آثار منفی تنبیه بدنی

سوال :

آثار منفی تنبیه بدنی کدامند؟

جواب : 

تنبیه بدنی به جز در موارد استثنایی و با رعایت شرایط ، راهکار مناسبی برای تربیت نیست؛ چرا که انسان با پند ادب می‏شود و کتک، مخصوص چارپایان است.

امام علی علیه‏ السلام می‏ فرماید: فان العاقل یتغط بالادب و البهائم لا تتعظ الا بالضرب. ” ۱ “.

آثار منفی تنبیه بدنی

.
۱٫ تحقیر شخصیت: کودک یا نوجوانی که کتک می‏ خورد، شخصیتش تحقیر می‏ شود و کسی که به شخصیت او توهین شود، امیدی به خیرش نیست و دیگران از شر او در امان نخواهند بود.
من هانت علیه نفسه فلا ترج خیره. ” ۲ “.
من هانت علیه نفسه فلا تأمن شره. ” ۳ “.

.
۲٫ ایجاد روحیه‏ ی تسلیم پذیری :  تنبیه بدنی، فرزند شما را تو سری خور بار می‏ آورد و در آینده، به دیگران نیز اجازه خواهد داد به او زور بگویند و قدرت دفاع از حق خود را نخواهد داشت.

.
۳٫ کینه‏ ی تنبیه کننده: کودک، کینه‏ ی تنبیه کننده را به دل می‏ گیرد و در آینده به شکل‏ های گوناگون (درس نخواندن، سهل‏ انگاری در عبادت، بی‏ نظمی، اعمال خلاف و…) از او انتقام می‏ گیرد.
اربابی به نوکر خود قول داد دیگر او را نیازارد و وقتی نوکر اطمینان یافت که ارباب راست می‏گوید، با لبخند ملیحی بر لب و در کمال سادگی گفت: پس، از این به بعد، من هم در سوپ شما تف نمی‏ اندازم.

.
۴٫ ماهر کردن مجرم در جرم: برخلاف تصور برخی والدین که ادعا می‏ کنند با کتک، رفتار خلاف فرزند را اصلاح کرده‏ اند، این گونه نیست؛ بلکه او را در ارتکاب جرم، ماهرتر می‏ کنند و با تنبیه بدنی، به او می‏ آموزند که در ارتکاب عمل خلاف، دقت بیشتری داشته باشد تا به دام نیفتد.

.
۵٫ اضطراب: کودک یا نوجوان، دائم مضطرب است که نکند بر اثر عمل مشابهی، دوباره به ویژه در حضور دیگران تنبیه شود.

.
۶٫ از بین رفتن اعتماد به نفس: فرزندی که دائم تنبیه می‏ شود، اعتماد به نفس خود را از دست می‏دهد و شهامت انجام کارهای بزرگ را نخواهد داشت.

.
۷٫ روحیه‏ ی زورگویی: از این پس، او نیز به ضعیف‏ تر از خود (خواهر و برادر کوچک‏تر و همسالان) زور می‏ گوید و آنان را کتک می‏ زند. اگر می‏ خواهید این اثر منفی را با تمام وجود حس کنید، رفتارش را با خواهر یا برادر کوچک‏ تر بنگرید. او نیز دقیقا همان گونه که شما رفتار می‏کنید، آنان را
توبیخ می‏ کند و حتی همان الفاظی را به کار می‏برد که شما برای خودش به کار می‏برید.

درباره نویسنده

محمد دهقان هستم . متولد سال 1363

مطالب مرتبط

home